













































MUZEUM UTRACONE 2014 | KOLEKCJE
Ważną częścią naszego dziedzictwa kulturowego są dzieła sztuki, również te które utraciliśmy. Współtworzyliśmy i zrealizowaliśmy dziewięć edycji projektu MUZEUM UTRACONE; projektu, który przywraca pamięć o dziełach utraconych przez Polskę.
RELACJA Z PREMIERYW ramach 5. edycji przybliżyliśmy historie, zbieranych przez pokolenia, kolekcji dzieł sztuki. Opowiedzieliśmy sensacyjne, często dramatyczne losy wybranych dzieł zgromadzonych przez rodzinę Czartoryskich, w tym: Damy z Gronostajem Leonardo da Vinci, Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, czy nieodnalezionego do dnia dzisiejszego Portretu Młodzieńca Rafaela Santi. Opowiedzieliśmy też historię zbiorów Ordynacji XX Czartoryskich w Gołuchowie, kolekcji Kabruna z Muzeum Narodowego w Gdańsku i zbiorów z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Historie KOLEKCJI opowiedziała graficznie wybitna artystka – Marta Ignerska. Do projektu zaprosiliśmy też Andrzeja Chyrę, Arkadiusza Jakubika, Mirosława Bakę, Wojciecha Malajkata, Enveego.
Więcej...
Premierowy pokaz filmu pt. KOLEKCJE połączony ze spektaklem multimedialnym tworzącym „wirtualne muzeum” dzieł utraconych i odzyskanych miał miejsce podczas Nocy Muzeów na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Równolegle premiery filmu odbyły się w Gdańsku, Krakowie Poznaniu i wielu innych miastach Polski.
Pozostałe edycje projektu Muzeum Utracone zrealizowane przez IDFX:
Muzeum Utracone 2018 Muzeum Utracone 2017 Muzeum Utracone 2016 Muzeum Utracone 2015Dokumentacja filmowa pokazu
videorelacja: premiera MU 2014
Zwiń
IDFX | | koncepcja, reżyseria i produkcja filmu KOLEKCJE, koncepcja i realizacja spektaklu multimedialnego i premiery filmu, realizacja materiałów promocyjnych, w tym plakaty, zaproszenia, kasetony z dziełami, badge |
Miejsce | | Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. |
Projekt realizowany dla AD ARTIS Fundacja Sztuki SAR oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2014